EPCOS - TDK Electronics B43642A9687M000
Part No.:
B43642A9687M000
Datasheet:
B43642A9687M000.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
B43642A9687M000 Specifications
Series:
B43642
Product Status:
Active
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
130mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.68 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
190 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)