EPCOS - TDK Electronics B43640B9687M000
Part No.:
B43640B9687M000
Datasheet:
B43640B9687M000.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
B43640B9687M000 Specifications
Series:
B43640
Product Status:
Active
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
160mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.13 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
250 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)