EPCOS - TDK Electronics B43624E2108M000
Part No.:
B43624E2108M000
Datasheet:
B43624E2108M000.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP TH
Shipping
B43624E2108M000 Specifications
Series:
B43624
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
90mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.53 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
140 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.850" (47.00mm)