EPCOS - TDK Electronics B43610B9228M050
Part No.:
B43610B9228M050
Datasheet:
B43610B9228M050.pdf
Description:
CAP ALUM 2.2MF 20% 400V SNAP TH
Shipping
B43610B9228M050 Specifications
Series:
B43610
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Capacitance:
2.2 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
45mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
7.72 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
70 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):
2.835" (72.00mm)