EPCOS - TDK Electronics B43610B5827M050
Part No.:
B43610B5827M050
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
B43610B5827M050.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
B43610B5827M050 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Series:
B43610
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
140mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
3.95 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
230 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
1.850" (47.00mm)