EPCOS - TDK Electronics B43548B5337M060
Part No.:
B43548B5337M060
Datasheet:
B43548B5337M060.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
B43548B5337M060 Specifications
Series:
B43548
Product Status:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
240mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.65 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
360 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)