EPCOS - TDK Electronics B43504A5477M007
Part No.:
B43504A5477M007
Datasheet:
B43504A5477M007.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
B43504A5477M007 Specifications
Series:
B43504
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
290mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
340 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)