EPCOS - TDK Electronics B43504A5157M000
Part No.:
B43504A5157M000
Datasheet:
B43504A5157M000.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
B43504A5157M000 Specifications
Series:
B43504
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
900mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
890 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
1.07 Ohms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)