EPCOS - TDK Electronics B43504A2108M000
Part No.:
B43504A2108M000
Datasheet:
B43504A2108M000.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP TH
Shipping
B43504A2108M000 Specifications
Series:
B43504
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
130mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
160 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)