EPCOS - TDK Electronics B43310A9278M000
Part No.:
B43310A9278M000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
B43310A9278M000.pdf
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW
Shipping
B43310A9278M000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Series:
B43310
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
71mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
7.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
1.122" (28.50mm)
Size / Dimension:
2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max):
3.780" (96.00mm)