EPCOS - TDK Electronics B41896W6475M
Part No.:
B41896W6475M
Datasheet:
B41896W6475M.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
B41896W6475M Specifications
Series:
B41896
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
28Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
100 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)