EPCOS - TDK Electronics B41895A5228M008
Part No.:
B41895A5228M008
Datasheet:
B41895A5228M008.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Shipping
B41895A5228M008 Specifications
Series:
B41895
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
33mOhm @ 10kHz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
2.56 A @ 100 kHz
Impedance:
29 mOhms