EPCOS - TDK Electronics B41888C6107M008
Part No.:
B41888C6107M008
Datasheet:
B41888C6107M008.pdf
Description:
CAP ALUM 50V POLAR
Shipping
B41888C6107M008 Specifications
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
615mOhm @ 10kHz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
500 mA @ 100 kHz
Impedance:
540 mOhms
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)