EPCOS - TDK Electronics B41888A2337M008
Part No.:
B41888A2337M008
Datasheet:
B41888A2337M008.pdf
Description:
CAP ALUM 6.3V POLAR
Shipping
B41888A2337M008 Specifications
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.31Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
360 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)