EPCOS - TDK Electronics B41866C6686M006
Part No.:
B41866C6686M006
Datasheet:
B41866C6686M006.pdf
Description:
CAP ALUM 50V POLAR
Shipping
B41866C6686M006 Specifications
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
646mOhm @ 10kHz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency:
370 A @ 100 kHz
Impedance:
573 mOhms
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)