EPCOS - TDK Electronics B41866C6226M008
Part No.:
B41866C6226M008
Datasheet:
B41866C6226M008.pdf
Description:
CAP ALUM 50V POLAR
Shipping
B41866C6226M008 Specifications
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
5.742Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency:
210 mA @ 100 kHz
Impedance:
826 mOhms
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)