EPCOS - TDK Electronics B41866C4127M000
Part No.:
B41866C4127M000
Datasheet:
B41866C4127M000.pdf
Description:
CAP ALUM 16V POLAR
Shipping
B41866C4127M000 Specifications
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.789Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency:
297 mA @ 100 kHz
Impedance:
573 mOhms
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)