EPCOS - TDK Electronics B41866A6106M008
Part No.:
B41866A6106M008
Datasheet:
B41866A6106M008.pdf
Description:
CAP ALUM 50V POLAR
Shipping
B41866A6106M008 Specifications
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
17Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
48 mA @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)