EPCOS - TDK Electronics B41863A7318A9
Part No.:
B41863A7318A9
Datasheet:
B41863A7318A9.pdf
Description:
CAP ALUM 3100UF 35V RADIAL TH
Shipping
B41863A7318A9 Specifications
Series:
B41863
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
3100 µF
Tolerance:
0%, +30%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
50mOhm @ 10kHz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
2.454 A @ 100 kHz
Impedance:
45 mOhms
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):
1.063" (27.00mm)