EPCOS - TDK Electronics B41859A7107M006
Part No.:
B41859A7107M006
Datasheet:
B41859A7107M006.pdf
Description:
CAP ALUM 35V POLAR
Shipping
B41859A7107M006 Specifications
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.99Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
500 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)