EPCOS - TDK Electronics B41859A5107M008
Part No.:
B41859A5107M008
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
B41859A5107M008.pdf
Description:
CAP ALUM 25V POLAR
Shipping
B41859A5107M008 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Series:
B41859
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.32Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
340 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)