EPCOS - TDK Electronics B41858C9226M006
Part No.:
B41858C9226M006
Datasheet:
B41858C9226M006.pdf
Description:
CAP ALUM 100V POLAR
Shipping
B41858C9226M006 Specifications
Series:
B41858
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
4.593Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
205 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.114 Ohms
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)