EPCOS - TDK Electronics B41858C3568M001
Part No.:
B41858C3568M001
Datasheet:
B41858C3568M001.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Shipping
B41858C3568M001 Specifications
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
61mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency:
2.858 A @ 100 kHz
Impedance:
25 mOhms
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)