EPCOS - TDK Electronics B41856C8686M006
Part No.:
B41856C8686M006
Datasheet:
B41856C8686M006.pdf
Description:
CAP ALUM 63V POLAR
Shipping
B41856C8686M006 Specifications
Series:
B41856
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
500 mA @ 100 kHz
Impedance:
207 mOhms
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.531" (13.50mm)