EPCOS - TDK Electronics B41856C6477M8
Part No.:
B41856C6477M8
Datasheet:
B41856C6477M8.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
B41856C6477M8 Specifications
Series:
B41856
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
1.7 A @ 100 kHz
Impedance:
40 mOhms
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.866" (22.00mm)