EPCOS - TDK Electronics B41856A3337M000
Part No.:
B41856A3337M000
Datasheet:
B41856A3337M000.pdf
Description:
CAP ALUM 10V POLAR
Shipping
B41856A3337M000 Specifications
Series:
B41856
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.01Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency:
310 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)