EPCOS - TDK Electronics B41851K4477M008
Part No.:
B41851K4477M008
Datasheet:
B41851K4477M008.pdf
Description:
CAP ALUM 16V POLAR
Shipping
B41851K4477M008 Specifications
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
710mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
315 mA @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)