EPCOS - TDK Electronics B41821F4477M006
Part No.:
B41821F4477M006
Datasheet:
B41821F4477M006.pdf
Description:
CAP ALUM 16V POLAR
Shipping
B41821F4477M006 Specifications
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
710mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
440 mA @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)