EPCOS - TDK Electronics B41821F2687M008
Part No.:
B41821F2687M008
Datasheet:
B41821F2687M008.pdf
Description:
CAP ALUM 6.3V POLAR
Shipping
B41821F2687M008 Specifications
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
680mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
400 mA @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.531" (13.50mm)