EPCOS - TDK Electronics B41821B4337M000
Part No.:
B41821B4337M000
Datasheet:
B41821B4337M000.pdf
Description:
CAP ALUM 16V POLAR
Shipping
B41821B4337M000 Specifications
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
370 mA @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.531" (13.50mm)