EPCOS - TDK Electronics B41821A2477M008
Part No.:
B41821A2477M008
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
B41821A2477M008.pdf
Description:
CAP ALUM 6.3V POLAR
Shipping
B41821A2477M008 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Series:
B41821
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
380 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
710 mOhms
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)