EPCOS - TDK Electronics B41607A8158M2
Part No.:
B41607A8158M2
Datasheet:
B41607A8158M2.pdf
Description:
CAP ALUM 1600UF 20% 63V SNAP TH
Shipping
B41607A8158M2 Specifications
Series:
B41607
Capacitance:
1600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
28mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency:
9.7 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)