EPCOS - TDK Electronics B41605B7688M2
Part No.:
B41605B7688M2
Datasheet:
B41605B7688M2.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 40V SNAP TH
Shipping
B41605B7688M2 Specifications
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
16mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency:
9 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)