EPCOS - TDK Electronics B41605B7398M9
Part No.:
B41605B7398M9
Datasheet:
B41605B7398M9.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 40V RADIAL
Shipping
B41605B7398M9 Specifications
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
26mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency:
6.5 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.331" (8.40mm)
Size / Dimension:
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)