EPCOS - TDK Electronics B41605A8568M8
Part No.:
B41605A8568M8
Datasheet:
B41605A8568M8.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 63V RADIAL
Shipping
B41605A8568M8 Specifications
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
16mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency:
9.8 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.331" (8.40mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)