EPCOS - TDK Electronics B41605A7388M2S1
Part No.:
B41605A7388M2S1
Datasheet:
B41605A7388M2S1.pdf
Description:
CAP ALUM 3800UF 20% 40V SNAP TH
Shipping
B41605A7388M2S1 Specifications
Capacitance:
3800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
22mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency:
6.9 A @ 10 kHz
Impedance:
15 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)