EPCOS - TDK Electronics B41605A5279M8
Part No.:
B41605A5279M8
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
B41605A5279M8.pdf
Description:
CAP ALUM 27000UF 20% 25V RADIAL
Shipping
B41605A5279M8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Series:
B41605
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
27000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
10mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
10 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.331" (8.40mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)