EPCOS - TDK Electronics B41605A0258M008
Part No.:
B41605A0258M008
Datasheet:
B41605A0258M008.pdf
Description:
CAP ALUM 2500UF 20% 55V RADIAL
Shipping
B41605A0258M008 Specifications
Series:
B41605
Capacitance:
2500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
55 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
31mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
6.4 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.331" (8.40mm)
Size / Dimension:
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)