EPCOS - TDK Electronics B41458B7100M000
Part No.:
B41458B7100M000
Datasheet:
B41458B7100M000.pdf
Description:
CAP ALUM 100000UF 20% 40V SCREW
Shipping
B41458B7100M000 Specifications
Series:
B41458
Capacitance:
100000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
8.2mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
19 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
7 mOhms
Lead Spacing:
1.122" (28.50mm)
Size / Dimension:
2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max):
4.201" (106.70mm)