EPCOS - TDK Electronics B41456B8689M000
Part No.:
B41456B8689M000
Datasheet:
B41456B8689M000.pdf
Description:
CAP ALUM 68000UF 20% 63V SCREW
Shipping
B41456B8689M000 Specifications
Series:
B41456
Capacitance:
68000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
5mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
20 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
6.5 mOhms
Lead Spacing:
1.248" (31.70mm)
Size / Dimension:
3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max):
4.161" (105.70mm)