EPCOS - TDK Electronics B41231A6828M000
Part No.:
B41231A6828M000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
B41231A6828M000.pdf
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP TH
Shipping
B41231A6828M000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Series:
B41231
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
8200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
5.43 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)