IXYS B0800YC180
Part No.:
B0800YC180
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-200AB, B-PuK
Datasheet:
B0800YC180.pdf
Description:
THYRISTOR
Shipping
B0800YC180 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-200AB, B-PuK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.8 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
2 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
800 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1.58 kA
Current - Hold (Ih) (Max):
500 mA
Current - Off State (Max):
40 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
8300A @ 50Hz
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C