American Zettler AZ989-2C-12DE
Part No.:
AZ989-2C-12DE
Datasheet:
AZ989-2C-12DE.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE DPDT 25A 12V
Shipping
AZ989-2C-12DE Specifications
Series:
AZ989
Packaging:
Box
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):
25 A
Switching Voltage:
16VDC - Max
Must Operate Voltage:
6.5 VDC
Must Release Voltage:
1 VDC
Operate Time:
3 ms
Release Time:
1.5 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C