American Zettler AZ9891J-2C-12DE
Part No.:
AZ9891J-2C-12DE
Datasheet:
AZ9891J-2C-12DE.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE DPDT 30A 12V
Shipping
AZ9891J-2C-12DE Specifications
Series:
AZ9891J
Packaging:
Tray
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
16VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.2 VDC
Must Release Voltage:
1 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
10 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C