American Zettler AZ9891J-1C-12DSE
Part No.:
AZ9891J-1C-12DSE
Datasheet:
AZ9891J-1C-12DSE.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
Shipping
AZ9891J-1C-12DSE Specifications
Series:
AZ9891J
Packaging:
Tray
Coil Current:
53.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
16VDC - Max
Must Operate Voltage:
6.5 VDC
Must Release Voltage:
1 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
10 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C