American Zettler AZ989-1C-12DE
Part No.:
AZ989-1C-12DE
Manufacturer:
American Zettler
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
AZ989-1C-12DE.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 25A 12V
Shipping
AZ989-1C-12DE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
American Zettler
Series:
AZ989
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
25 A
Switching Voltage:
16VDC - Max
Must Operate Voltage:
6.5 VDC
Must Release Voltage:
1 VDC
Operate Time:
3 ms
Release Time:
1.5 ms
Features:
Sealed - Epoxy
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C