American Zettler AZ988-1CT-24DC1
Part No.:
AZ988-1CT-24DC1
Manufacturer:
American Zettler
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
AZ988-1CT-24DC1.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 24V
Shipping
AZ988-1CT-24DC1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
American Zettler
Series:
AZ988
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
27VDC - Max
Must Operate Voltage:
14.4 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
10 ms
Features:
MICRO-ISO
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C