American Zettler AZ987-1C-12DET
Part No.:
AZ987-1C-12DET
Datasheet:
AZ987-1C-12DET.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
Shipping
AZ987-1C-12DET Specifications
Series:
AZ987
Packaging:
Box
Coil Current:
47.2 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
16VDC - Max
Must Operate Voltage:
6.9 VDC
Must Release Voltage:
1.5 VDC
Operate Time:
4 ms
Release Time:
2 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C