American Zettler AZ987-1A-24DET
Part No.:
AZ987-1A-24DET
Datasheet:
AZ987-1A-24DET.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 24V
Shipping
AZ987-1A-24DET Specifications
Series:
AZ987
Packaging:
Box
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
16VDC - Max
Must Operate Voltage:
13.8 VDC
Must Release Voltage:
3 VDC
Operate Time:
4 ms
Release Time:
2 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C