American Zettler AZ9871-2C-12DET
Part No.:
AZ9871-2C-12DET
Datasheet:
AZ9871-2C-12DET.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE DPDT 30A 12V
Shipping
AZ9871-2C-12DET Specifications
Series:
AZ9871
Packaging:
Tray
Coil Current:
47.2 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
24VDC - Max
Must Operate Voltage:
6.9 VDC
Must Release Voltage:
1.5 VDC
Operate Time:
3 ms
Release Time:
1.5 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C